Jak powinny być zamontowane okna

Prawidłowy montaż okien jest bezwzględnym warunkiem ich właściwego funkcjonowania. Najczęściej popełnianym błędem jest brak komunikacji między wykonawcami budynku. To montażyści powinni ustalić jak ma być wykonane ościeże i dokonać pomiarów. Praktyka wygląda jednak inaczej.

Najczęściej popełniane błędy

Niestety błędów popełnianych przy montażu okien jest bardzo dużo. Jedne z nich ujawniają się bardzo szybko, inne dopiero po paru latach. Najczęściej popełniane błędy montażu okien to:

  • błędy w wymiarowaniu,
  • nierówne i nieoczyszczone ościeża,
  • montaż bez klocków podporowych,
  • brak listew progowych,
  • niewystarczająca ilość dybli i krokiew,
  • źle dobrane profile okna,
  • źle wykonane uszczelnienie szczelin dylatacyjnych.

Błąd wymiarowania

Złe wymierzenie okna powoduje, że jest ono zbyt duże lub zbyt małe. W pierwszym przypadku nie ma miejsca na szczeliny dylatacyjne i tym samym uszczelnienie okna. Mogą też wystąpić problemy z montażem parapetów. Takie okno narażone jest na skraplanie się powietrza i zawilgocenie muru. W dłuższym okresie czasu może to doprowadzić do powstania grzyba na ścianie.

błąd montażu okna - niepełne uszczelnienie
błąd montażu okna - niepełne uszczelnienie

Okno zbyt małe to przede wszystkim problem z jego montażem i uszczelnieniem. Kotwy i dyble są zbyt krótkie do jego właściwego utrzymania. Pianka uszczelniająca zbyt duże przestrzenie z czasem traci swoje właściwości. Tak zamontowane okno ulega wypaczeniu i rozszczelnieniu. Nadaje się tylko do wymiany.

Nieoczyszczone podłoże

Nierówne i nieoczyszczone podłoże to najczęstszy błąd montażu okna. Murarze uważają, ze należy to do montażystów, a ci, że do murarzy. Ościeża zanieczyszczone gruzem, resztkami tynku, kurzem nie pozwalają na szczelne przyleganie pianki. Powstałe, nawet małe dziurki będą doskonałym miejscem na przenikanie zimnego powietrza i wiatru. W skrajnych przypadkach woda może dostawać się do wnętrza.

Kotwy, dyble, klocki podporowe oraz listwa progowa

To bardzo istotne elementy montażu, ponieważ ich odpowiednia ilość zapewnia właściwą „pracę” okna. Zapobiega wypaczeniom i umożliwia właściwe uszczelnienie. Sprzedawcy lekceważą konieczność montowania listew progowych, tymczasem odgrywają one istotną rolę. Umożliwiają uszczelnienie okna z parapetem i zapobiegają zawilgoceniu murów.

Błędnie dobrane profile

To błąd występujący przy wymianie starych okien drewnianych na okna PCV. Problem z reguły stanowi zbyt szeroki węgarek, czyli występ chroniący przed wiatrem i deszczem. W takim przypadku powinny być zastosowane profile poszerzone, które zmniejszą szczeliny dylatacyjne. Błędem jest także montowanie okna na styk z węgarkiem.

Złe uszczelnienie

To najczęściej popełniany błąd wynikający z niechlujstwa i pozornej oszczędności. Prawidłowe uszczelnienie powinno być warstwowe. Tylko takie skutecznie chroni przed wilgocią, wiatrem i hałasem. Należy szczególną uwagę zwrócić na dokładne wypełnienie szczelin dylatacyjnych oraz progu okna. Ewentualne niedoróbki ujawnią się dopiero po latach.

Nie ma rady. Jeśli chcemy mieć okna prawidłowo zamontowane, to musimy się trochę dokształcić i patrzeć ekipie montażowej „na ręce”.