Jaki montaż okien wybrać

Najlepsze okna energooszczędne nie spełnią swojej roli, jeżeli nie zostaną właściwie zamontowane. Prawidłowy montaż powinien zapewnić właściwe uszczelnienie między oknem a murem. Dzięki temu unikniemy powstania mostka cieplnego, przez który będzie uciekało ciepłe powietrze z wewnątrz. Montaż okna to najbardziej newralgiczny punkt, ponieważ popełnione błędy będą doskwierały przez lata. Oprócz wyższych rachunków za ogrzewanie, może to skutkować także zamakaniem ścian. Osoby budujące domy energooszczędne z góry decydują się na ciepły montaż, chociaż nie do końca wiedzą na czym on polega. W tym jednak przypadku intuicja ich nie zawodzi i podejmują słuszną decyzję.

Rodzaje montażu

Obecnie stosuje się dwa rodzaje montażu okien oraz różne warianty obu:

  • montaż standardowy – montaż z użyciem tylko pianki PUR, szczeliny dylatacyjne wypełniane są pianką termoizolacyjną,
  • montaż „ciepły” – używane są folie paroszczelne, paroprzepuszczalne oraz pianka PUR.

Problem z montażem polega na tym, że dotychczas nie przeprowadzono badań, które jednoznacznie pokazałyby wyższość jednego sposobu nad drugim i określiły warunki niezbędne do uzyskania wyznaczonych parametrów. Nie zostały opracowane żadne normy, które wskazywałyby wykonawcom przebieg całego procesu.

Przeprowadzony test Pro Quality szczelności okien z ościeżem przez portal Oknotest wykazał, że montaż ciepły zdecydowanie zwiększa szczelność połączenia. W porównaniu z tradycyjnym montażem szczelność połączenia wzrasta o 75%. To jednoznacznie wskazuje, że zastosowanie dodatkowych materiałów izolacyjnych przynosi spodziewane efekty. Oczywiście taki wynik możliwy jest do osiągnięcia tylko przy zastosowaniu pełnej technologii wykonania. Każde oszczędności obniżają parametry cieplne okna.

Wzrost szczelności o 75% nie oznacza, że montaż ciepły droższy jest o 75% w porównaniu ze standardowym. Nie ma to uzasadnienia ekonomicznego. Ani zużyte materiały, ani wydłużony czas pracy nie osiągają takiej wartości.

ciepły parapet
ciepły parapet

Na czym polega ciepły montaż okna

Ciepły montaż okien to przede wszystkim szczelne połączenie okna z murem przy pomocy odpowiednich materiałów. Dokładne wypełnienie szczelin dylatacyjnych i zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci to droga do sukcesu. Montażyści powinni zachować podstawowe zasady montażu oraz zastosować odpowiednie materiały uszczelniające:

  • wyrównanie powierzchni muru,
  • oczyszczenie wszystkich powierzchni z gruzu i kurzu,
  • zastosowanie folii zewnętrznych wodoodpornych i paroprzepuszczalnych,
  • zastosowanie folii wewnętrznych paroizolacyjnych,
  • zastosowanie pianki PUR.

Tylko restrykcyjne przestrzeganie zasad ciepłego montażu daje gwarancję uzyskania wzrostu szczelności o 75%. Nie ma co ukrywać, że warunki te są w stanie spełnić tylko nieliczni fachowcy. Doceniając zalety ciepłego montażu wielu producentów przeprowadza szkolenia dla swoich ekip montażowych.

Ciepły montaż okien niektórzy próbują uprościć poprzez zastąpienie folii taśmami rozprężnymi. Jak to wpływa na ostateczną szczelność montażu nie do końca wiadomo, ponieważ nie zostały wykonane odpowiednie badania i nie ma norm, które by to dokładnie określały.

Nie ulega wątpliwości, że montaż standardowy jest montażem najtańszym, najszybszym i najczęściej stosowanym. Nowej techniki boją się nie tylko klienci, ale także montażyści, którzy nie dostrzegają jej zalet.
Montaż ciepły jest jednak znacznie skuteczniejszy i warto zapłacić więcej, żeby uzyskać 75% więcej szczelności, a tym samym mniej płacić za ogrzewanie. Dodatkową korzyścią ciepłego montażu jest także skuteczne zabezpieczenie ściany przed nadmiarem wilgoci, dzięki czemu nie będzie tworzył się grzyb.