Czy roszenie szyb powinno stanowić powód do niepokoju?

Łazienka oraz kuchnia, czyli pomieszczenia w największym stopniu narażone na działanie wilgoci, duże różnice temperatur między tymi, które panują na zewnątrz i w środku domu oraz pory roku takie, jak wczesna wiosna i późna jesień stanowią idealne warunki do powstawania, skraplającej się na szybach, pary wodnej. Zjawisko to niepokoi każdego właściciela stolarki okiennej. Czy słusznie?

Na zewnątrz

Roszenie szyb, inaczej kondensacja pary wodnej, jest zjawiskiem naturalnie występującym w przyrodzie, którego nie należy łączyć z jakimikolwiek wadami konstrukcyjnymi okien. Dochodzi do niego na skutek dużej wilgotności powietrza oraz sporych różnic temperatur. Z parowaniem szyb najczęściej mamy do czynienia w przypadku przeszkleń o niskim współczynniku przenikania ciepła, a co się z tym wiąże – w oknach o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej. Tego typu szczelna stolarka sprawia, że na zewnątrz dostaje się mała ilość ciepłego powietrza, przez co zewnętrzna szyba pozostaje zimna. Niewielkie kropelki osadzają się na oknie, pozostając tam nawet do późnego przedpołudnia. Tego typu sytuacja nie powinna budzić powodów do obaw – oznacza ona jedynie, że mamy do czynienia z bardzo szczelnymi oknami.

Wewnątrz

Niekiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy para wodna zasłania nam widok po zewnętrznej stronie kuchni. Dochodzi do tego na przykład podczas brania gorącej kąpieli czy w czasie gotowania. Związane jest to ze wzrostem wilgotności w pomieszczeniu. Para wodna szuka wówczas najzimniejszego elementu, przez co osadza się na szybach. Z problemem tym możemy sobie poradzić dbając o odpowiednią cyrkulację powietrza. W tym celu, możemy wyposażyć okna w specjalne nawiewniki, ciepłą ramkę dystansową czy okucia z funkcją mikrowentylacji. Bardzo ważne jest także regulacje wietrzenie pomieszczeń. Gdy mimo to, woda w dalszym ciągu będzie się osadzała na szybach, zainwestować będzie trzeba w wysokiej jakości system wentylacyjny.

przekrój szyby zespolonej
Przekrój szyby zespolonej

Pomiędzy

Problemy zaczynają się w sytuacji, kiedy woda skrapla się w środku pakietów szybowych, co świadczy o rozszczelnieniu okien i prowadzi do utraty ich właściwości termicznych. W tej sytuacji niezbędne będzie skontaktowanie się z serwisem producenta albo sprawdzonym szklarzem i jak najszybsze wymienienie pakietu szybowego. Kondensacja pary wodnej jest zjawiskiem, które naturalnie występuje w przyrodzie i w większości przypadków nie powinno budzić powodów do niepokoju. Jedyne, o czym musimy pamiętać to zadbanie o odpowiednią cyrkulacje powietrza i regularne sprawdzanie stanu stolarki okiennej.