Planujesz zakup okien oto kolejne 6 kroków

Planujesz zakup okien PCW? Na ich wybór warto poświęcić nieco czasu tak, by mogły nam służyć przez wiele lat. O czym warto wiedzieć zanim podejmiemy ostateczną decyzję?

7. Wybór pomiędzy oknami antywłamaniowymi a tradycyjnymi

Gdy rozważasz zakup okien antywłamaniowych, a dokładnie modelu o podwyższonej odporności na próby włamania, decyzję odnośnie tego parametru musisz podjąć już na etapie zamawiania okien. Do wyboru mamy między innymi modele z klamką, przyciskiem lub kluczykiem utrudniającym włamanie, szybami antywłamaniowymi podklejonymi warstwami specjalnej folii czy okuciami antywyważeniowymi. Okucia oraz szyby należy wybrać w momencie kupowania okien. Wspominane klamki z kluczykiem zamontować możemy z kolei na każdym etapie użytkowania.

8. Szyby dekorowane szprosami – czy warto się na nie zdecydować?

Szprosy – cienki listewki, które dzielą optycznie szybę na kilka części, występują w różnych wersjach kolorystycznych i szerokościach. Mogą być montowane na oknie albo wstawione pomiędzy szyby. W przypadku pierwszej wersji, przykleja się je do szyby od zewnętrznej i wewnętrznej strony; przy ich pomocy można udekorować okna na dowolnym etapie. Jeśli chodzi natomiast o szprosy między szybami zespolonymi, to zamówić należy je razem z szybą albo całym oknem – nie ma możliwości ich wymiany na inny kolor bez kupna nowej szyby.

9. Zamawianie okien

 

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż na zamówione okna czekać możemy niekiedy nawet miesiąc. Gdy planujemy jedynie ich wymianę, nie będzie to w żaden sposób problematyczne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy okna będziemy wstawiać na etapie budowy domu. Wówczas montuje się je w momencie, gdy ściany oraz dach zostały już wybudowane, a dom nie jest jeszcze otynkowany. W związku z tym, niezbędne jest takie rozplanowanie grafiku budowy, aby okna dotarły w odpowiednim momencie. Najlepiej, by nie leżały one na budowie zbyt długo – istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś może je ukraść.

10. Komu zlecić pomiary otworów?

Najlepiej zadanie to powierzyć ekipie poleconej przez producenta, która będzie się zajmowała montażem okien; bez względu na to czy chodzi o nowe, czy wymieniane okna.

11. Kiedy najlepiej montować okna?

szesc kroków
Schody

Okna montować można przez cały rok, lecz zaleca się, by był to okres, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Montażu nie należy przeprowadzać również podczas opadów. Najwięcej osób decyduje się na jego wykonanie wiosną oraz latem.

12. Czy konieczne jest zezwolenie na wymianę okien?

Gdy wymieniamy stare drewniane okna na nowe z PCW, niezbędne będzie w pierwszej kolejności dostosowanie ich wymiarów oraz kształtów do tych, które już znajdują się w budynku. Jeśli zamawiamy okno o identycznych podziałach co stare, nie ma konieczności zgłaszania tego faktu do administratora budynku. Zgody są natomiast wymagane w następujących sytuacjach: -gdy okno zmieni zewnętrzny wygląd budynku. Przykładowo, kiedy chcemy zamienić zwykłe okno na takie o niestandardowym kształcie lub sięgające od podłogi aż po sufit, -kiedy planujemy montaż okien w obiektu zabytkowym, który jest pod opieką konserwatora zabytków. Wówczas potrzebować będziemy zgody jego lub administratora.