Planujesz zakup okien oto pierwsze 6 kroków

Przed zakupem okien PCW warto odpowiednio się do tego przygotować tak, by w przyszłości nie żałować zakupu.

1. Przygotowanie się do rozmów z producentem lub dostawcą okien

Nigdy nie należy liczyć na to, że sprzedawca okien podejmie za nas decyzję zakupową. Jako klienci, powinniśmy zapoznać się z informacjami na temat dostępnych na rynku okien, ich parametrów, właściwości oraz możliwości. Jedynie wówczas będziemy mieć pewność, że zakupimy produkt w 100% dopasowany do naszych potrzeb.

2. Wybór dostawcy okien

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktów renomowanych, sprawdzonych firm. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż na jakość okna wpływ mają zarówno szyby, jak i profile, okucia oraz późniejszy montaż.  Niezbędne może okazać się także przejrzenie for budowlanych pod kątem opinii na temat poszczególnych producentów i ich asortymentu. Nie bez znaczenia jest także kwestia gwarancji, o czym więcej – poniżej. Kupując okna, pod uwagę należy wziąć nie tylko parametry techniczne, lecz także ekonomiczne takie, jak rozliczenia, przedpłaty czy możliwość zakupu na raty.

3. Gwarancja na okna

szesc kroków
Schody

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż wyłącznie pisemna gwarancja stanowi dokument obowiązujący. Przed zakupem okien dokładnie zapoznajmy się z warunkami, jako że gwarancja dotyczyć może zarówno całego okna, jak i okuć, szyb czy profili. Spotkać możemy się z sytuacją, gdy na okno udzielana jest dwuletnia gwarancja, na okucia – pięcio-, a na profile – dziesięcioletnia. Osobną kwestię stanowi gwarancja na montaż. Niekiedy warunkiem otrzymania gwarancji na okno jest skorzystanie z usług ekipy montażowej poleconej przez producenta.

4. Energooszczędność okien

Okna energooszczędne to takie, które posiadają niski współczynnik Uw, czyli przenikania ciepła/izolacyjności termicznej. Od 2014 roku inwestorzy zobowiązania są do zakupu stolarki otworowej z wspomnianym parametrem nie przekraczającym 1,3W/m2K. W kolejnych latach, zostanie ona obniżona – w 2017 roku do 1,1W/m2K, w 2021 – poniżej 0,9W/m2K. Przykładowo, w przypadku okien z systemem okiennym o głębokości od 80 do 90, współczynnik przenikania ciepła osiągać może nawet 0,9W/m2K. Dotyczy to sytuacji, w której zastosowane zostało potrójne ocieplenie lub klin docieplający; niezbędny jest również stosowny montaż.

5. Stopień izolacyjności akustycznej

Osoby mieszkające w hałaśliwej okolicy, szczególną uwagę zwrócić powinny na wskaźnik Rw, który informuje, w jakim stopniu okno izoluje od napływających z otoczenia dźwięków. Wskaźnik Rw wyraża się w decybelach – [dB]. Im jest on wyższy, tym w większym stopniu jest ono w stanie chronić przed hałasem. Klasyczne okna posiadają wskaźnik Rw na poziomie około 35 dB, co może okazać się niewystarczające. Najlepiej, by wynosił on około 40 dB.

6. Kolorystyka okien

Najczęściej spotkać można się z oknami białymi, które są znacznie tańsze od barwionych. Na ich kolorową wersję pozwolić mogą sobie wyłącznie posiadacze domów jednorodzinnych. Wielu producentów posiada w ofercie szeroką paletę kolorów do wyboru. Co ważne, profil może posiadać wykończenie o strukturze wiernie odwzorowującej okno – zarówno z obu stron, jak i tylko z jednej. Każdy z produktów  może zostać wyprodukowany w dwóch różnych barwach – w innej od zewnątrz, innej – od wewnątrz.