Ciepła ramka w szybie zespolonej

Ciepła ramka (nazywana także ramką dystansową), to element oddzielający szyby na pewną odległość, który stosuje się w szybach zespolonych. Znajdujący się w niej środek absorbujący skutecznie osusza powietrze z wilgoci, eliminując prawdopodobieństwo pojawienia się pary wodnej.

Przed zakupem, szczególną uwagę warto zwrócić na sposób wykonania tego typu ramki. Nie zaleca się wyboru modeli, w których zastosowane zostały elementy plastikowe – może to bowiem wpływać na szybsze ulatnianie się gazu, którym wypełnione jest wnętrze szyby, a co za tym idzie – gorszą izolację termiczną i wyższe rachunki z ogrzewanie.

Do produkcji ramek cieplnych stosuje się stal nierdzewną o grubości ścianek od 0,15 do 0,20 mm, profile z polipropylenu pokryte cienką, metalową folią chroniącą przed dyfuzją oraz elastyczne taśmy silikonowe nakładane wzdłuż krawędzi.

Drugim typem ramek są zimne, które z kolei wykonuje się z aluminium oraz stali.

ciepła ramka przekrój
Ciepła ramka

Warto tu również wspomnieć o tak zwanym mostku termicznym, czyli zjawisku przekazywania temperatury z zewnętrz do wewnątrz pomieszczenia. Innymi słowy – gdy na dworze panuje niska temperatura, a nasze okno przepuszcza ciepło z domu, mimo obecności uszczelek pozornie dobrej jakości, mamy do czynienia z wymienionym wyżej zjawiskiem. Działa to oczywiście także w drugą stronę – gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, możemy mieć do czynienia z uciekaniem domowego ciepła.

Co zmienia ciepła ramka

Niezwykle ważne jest, by szyba zespolona została oddzielona wysokiej jakości, ciepłą ramką – znacząco zwiększa to współczynnik dopuszczalnej wilgotności powietrza, przy której w normalnych warunkach dochodzi do skraplania pary wodnej na powierzchniach szyb. Zaopatrując się w solidny produkt, wilgotność powietrza może wzrosnąć nawet o 10% bez skutków ubocznych.

Na koniec, prezentujemy liniowe współczynniki przenikania ciepła dla poszczególnych materiałów stosowanych do produkcji ciepłych ramek.

Materiał Wartość obliczeniowa
współczynnika przewodzenia ciepła λ
W/(m2 * K)
Aluminium 160
Stal 50
Stal szlachetna (nierdzewna) 17
Tworzywa sztuczne (poliwęglany) 0,20