Skraplanie wody na szybach zespolonych w oknach

Decydując się na zakup okien PCV spodziewamy się znacznych oszczędności w zużyciu energii oraz wzrostu komfortu (brak „gwizdania” przy oknach). Niestety pierwszy sezon zimowy ujawnił, że coś jest nie tak. Pojawia się woda na szybach. Zastanawiamy się co jest tego przyczyną i jak to zjawisko wyeliminować.

Przyczyny skraplania wody na powierzchni wewnętrznej

Parowanie szyb na powierzchniach wewnętrznych okna może wystąpić w następujących warunkach:

  • okresy wysokiej wilgotności (intensywne opady),
  • chwilowe zwiększenie wilgotności (łazienka, kuchnia),
  • duże mrozy.

O skraplaniu wody w tych warunkach decyduje 5 czynników:

  • warunki klimatyczne na zewnątrz,
  • temperatura wewnątrz pomieszczenia,
  • temperatura na powierzchni szyby,
  • poziom wilgotności w pomieszczeniu,
  • natężenie wentylacji.

Czynniki te są istotne i trudno je wyeliminować, chociaż nie jest to niemożliwe. Na pewno możemy ograniczyć ich wpływ. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie dobrego obiegu powietrza w pobliżu okien. Nie możemy zastawiać ich szafkami, regałami itp. Nieprawidłowa wentylacja w pomieszczeniu to również doskonały argument dla producentów, którzy używają tego argumentu do oddalenia reklamacji.
Skutecznym sposobem na eliminację tego zjawiska są szyby zespolone z „ciepła ramką” , czyli ramką dystansową wykonaną ze stali, stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.

Wentylacja domu
Wentylacja domu

Kondensacja pary wodnej na wewnętrznej stronie okna występuję wtedy, gdy wilgotność w pomieszczeniu wynosi powyżej 60%, a różnica między temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną 20 stopni C. Jest to zjawisko naturalne, które możemy ograniczyć dzięki sprawnej wentylacji. Problem ten szczególnie nasila się przy starszych modelach okien, które nie posiadają mikrowentylacji. W obecnie produkowanych oknach problem ten nie występuje.

Oczywiście, jeśli woda skrapla się na wewnętrznej powierzchni okna, to musimy usuwać ją na bieżąco, by nie dopuścić do uszkodzenia uszczelek, profili. W skrajnych warunkach (bardzo duże mrozy) na szybach zamiast rosy może pojawić się nam lód.

Przyczyny skraplania wody na powierzchni zewnętrznej

O skraplaniu pary wodnej na zewnętrznej powierzchni okna decydują przede wszystkim;

  • różnica temperatury szyby i temperatury zewnętrznej,
  • straty ciepła przez promieniowanie,
  • współczynnik przenikania ciepła przez szybę.

Zjawisko kondensacji pary wodnej na części zewnętrznej ma miejsce szczególnie nad ranem, gdyż wtedy różnica temperatury szyby i temperatury zewnętrznej jest największa. Jest to zjawisko naturalne i nie ma związku z jakością okien.

Podsumowując można stwierdzić, że kondensacja pary wodnej na szybach jest zjawiskiem naturalnym w określonych warunkach. Przy najnowszych modelach okien zjawisko to występuje sporadycznie. Przy starszych modelach należy przestrzegać podstawowych zasad. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, by pozbawić je wilgoci. Nie należy suszyć prania na kaloryferach, zwłaszcza tych znajdujących się w pobliżu okna. Absolutnie nie wolno nawiercać w profilach otworów wentylacyjnych, ponieważ pozbawią okno szczelności i straty będą większe niż korzyści.