Błędy montażu okien

Poprawny montaż okien jest sprawą niezwykle ważną. Okna są elementem budynku, który jest poddawany niekorzystnym warunkom środowiskowym takim jak: wilgoć, zmiany temperatur i napór wiatru. Wszelkie błędy montażu okien będą rzutować na trwałość zarówno samych okien, jak i elementów budynku do nich przyległych. Przyjrzyjmy się zatem, jakie błędy popełniane są najczęściej.

Błędy montażu okien

Błędy wymiarowania i brak odpowiednich luzów dylatacyjnych.

Skutkiem błędów wymiarowania jest niedopasowanie wymiarów okna do wymiarów ościeży. Jeśli okno jest zbyt duże, nie mogą zostać zachowane odpowiednie przestrzenie dylatacyjne. Zdarza się, że nie jest również możliwy montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego.

Zbyt duże okno uniemożliwia poprawne wypełnienie szczelin, co w przyszłości prowadzi do wnikania przez nie ciepłego, wilgotnego powietrza z wnętrza pomieszczenia. Para wodna w chłodnym otoczeniu kondensuje się, powodując zawilgocenie tynków, co sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych.

Zbyt małe luzy dylatacyjne skutkują również niemożliwością kompensacji wymiarów okna na skutek zmian termicznych, co w cieplejszych okresach roku może prowadzić nawet do zakleszczenia skrzydeł okiennych.

Zbyt małego okna nie da się poprawnie zamontować. Pod wpływem naporu wiatru okno przemieszcza się prostopadle do powierzchni, co prowadzi do rozszczelnienia wypełnień piankowych, spękania tynku i w efekcie wnikania wilgoci w okolice ościeży, co skutkuje zawilgoceniem ścian.

Zły dobór profili użytych do wykonania konstrukcji okna.

Niewłaściwy dobór profili ramy ościeżnicy lub niezastosowanie poszerzeń systemowych, skutkuje powstaniem nadmiernego luzu dylatacyjnego od strony ościeża. Z czasem, przemieszczające się okno powoduje rozszczelnienie styków, co skutkuje wnikaniem wilgoci i wciekaniem wody opadowej, zwłaszcza w styk węgarka i ramy okna. Może być też wyczuwalne przewiewanie powietrza przez powstałe szczeliny.

Montowanie okien na nierównych i nie oczyszczonych podłożach.

Nieodpowiednio przygotowane podłoże uniemożliwia zespolenie się pianki montażowej z murem, co prowadzi do rozszczelnień i powstawania mostków termicznych. Ponadto zanieczyszczenia chłoną wilgoć z powietrza i przecieków wody opadowej, co skutkuje zawilgoceniem ścian. Mogą pojawić się przedmuchy powietrza, a w katastrofalnych sytuacjach, nawet wyciekanie wody opadowej spod parapetów.

Montaż okien bez klocków podporowych.

Montaż okien z zastosowaniem zbyt małej liczby klocków podporowych może skutkować przemieszczaniem się okna, które prowadzi do spękania tynku. Wilgoć wnika w styk okna z murem, mogą pojawić się też przedmuchy powietrza. Zastosowanie zbyt wielu klocków sprawia, że okno nie może swobodnie odkształcać się pod wpływem temperatur, co może prowadzić do tarć i zakleszczania skrzydeł okiennych.

Błąd montażowy
Błąd montażowy

Montaż okien bez listew progowych.

Brak listew progowych na dole okna, skutkuje niemożliwością wykonania szczelnego połączenia okna z parapetem. Owocuje to przeciekaniem wody opadowej pod okno, a następnie dalej, do wnętrza pomieszczenia. Wilgoć powoduje korozję dybli lub kotew montażowych i przemarzanie murów zimą.

Mocowanie okien w ościeży na nie wystarczającą ilość kotew lub dybli.

Niewielka ilość dybli lub kotew montażowych oraz ich nieodpowiednie rozlokowanie, sprawia, że są one nadmiernie obciążone i nie są w stanie zapobiec przemieszczeniom okna. Ponadto, zbyt słabo podparta rama ościeżnicy, odkształca się, zmieniając swoją geometrię. Prowadzi to do degradacji uszczelnień, pękania tynku i wnikania wilgoci przez powstałe nieszczelności.

Niepełne uszczelnienie szczelin dylatacyjnych pomiędzy oknem, a murem.

Jest to najpowszechniej występujący błąd montażu okna. Niestaranne uszczelnienie przestrzeni dylatacyjnych powoduje utratę ciepła, niewłaściwą dźwiękoszczelność, ale przede wszystkim przenikanie wilgoci.

Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku dolnej części okna, gdzie przez niewłaściwie wykonane uszczelnienie, woda opadowa może wnikać pod ramę okna, a nawet parapet wewnętrzny. Powoduje to silne zawilgocenie muru, powstanie mostków termicznych i skraplanie się pary wodnej na ramie w okolicy parapetu.