Co to są okna energooszczędne

Okna energooszczędne to już standard. Nie ma znaczenia czy wymieniamy stare okna, czy kupujemy do nowej inwestycji, na pewno zmniejszą zużycie energii i tym samym koszty ogrzewania.

Podstawowe dylematy dotyczą:

  • jakie współczynniki powinny mieć okna,
  • jakie są relacje między współczynnikiem a ceną.

Podstawowe parametry

Producenci okien najczęściej podają współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Im jest on niższy, tym strata ciepła jest mniejsza, a oszczędności większe. Rozporządzenie ministra Infrastruktury z 2002 r. określa maksymalną wartość tego współczynnika na poziomie 1,7 lub większym. Tymczasem producenci okien osiągnęli już parametry znacznie mniejsze.

Pojęcie „okna energooszczędne”

Problem polega głównie na tym, że żadne przepisy i normy nie definiują pojęcia „okno energooszczędne”. Określenie maksymalnych wskaźników dla przenikania ciepła na wysokim poziomie pozwala na wykorzystywanie tego określenia przez producentów dla celów marketingowych. Każde okno, którego współczynnik jest niższy od Uw 1,7 jest oknem energooszczędnym. Prawda jest taka, że nikt już nie produkuje okien o takim współczynniku. To zupełnie przestarzała technologia.

Współczynniki przenikania ciepła dla okien

Chcąc wybrać najlepsze okno należy porównać współczynniki podawane przez producentów , porównać ceny, okres eksploatacji i dokonać wyboru.

Uw - współczynnik dla całego okna, waha się od 1,4 do 0,7. Przy wartości 0,8 możemy zakwalifikować już jako okna pasywne.
Uf - współczynnik przenikalności ciepła kształtowników. W celu jego obniżenia producenci wytwarzają profile ze zwiększoną ilością komór (5, 6) z czego jedna jest wypełniona materiałem izolacyjnym.
Ug - współczynnik przenikania ciepła szyby zespolonej. To najistotniejszy parametr decydujący o energooszczędności okna. Zmniejszenie tego współczynnika o połowę daje możliwość zatrzymania 40% ciepła.

Dodatkowe czynniki decydujące o szczelności okien

Na właściwości cieplne okna mają wpływ także zastosowane uszczelki, okucia oraz oczywiście montaż.
Uszczelki nie mogą być pozaginane, muszą doskonale układać się na ramie, bez względu na system otwierania okna. Standardowo są dwie uszczelki, ale można zamontować trzecią (oczywiście za dodatkową opłatą).

okno energooszczędne
okno energooszczędne

W celu poprawy przenikalności cieplnej na rynku pojawiły się okna z ukrytymi zawiasami. W ten sposób została zwiększona ich szczelność.
Bardzo istotną kwestią jest prawidłowy montaż okien. Powinni wykonywać go fachowcy, którzy odpowiednio przygotują otwór okienny, wyrównają nierówności, uszczelnią otwory. Najczęściej wykonują to firmy rekomendowane przez producenta. Otrzymujemy wtedy pełną gwarancję na produkt i usługę. To bardzo istotna kwestia, bo okna są inwestycją drogą.

Podsumowanie

Decydując się na zakup okien koniecznie trzeba dopytać się o współczynniki przenikania ciepła, zastosowane profile, uszczelki, pakiety szybowe. Pamiętajmy, że im większa szyba a węższy profil, tym parametry cieplne okna lepsze. I sprawa najważniejsza – niekoniecznie niższy współczynnik przyniesie nam oszczędności. Należy porównać cenę zakupu do różnicy w kosztach zaoszczędzonej energii.